Mentice sätter nytt omsättningsrekord
Mentice når för första gången en nettoomsättning som överstiger 100 miljoner kronor för ett enskilt kvartal. Detta framgår i delårsrapporten för andra kvartalet. Bolaget ser nu fortsatta möjligheter att öka tillväxten på sina huvudmarknader.
– Vi ser ett fortsatt starkt år för vår medicintekniska industriverksamhet samtidigt som vi fokuserar på att skapa en positiv utveckling för sjukhusverksamheten, skriver vd Göran Malmberg i rapporten.
Göteborgsbaserade Mentice är marknadsledande inom produktivitetslösningar för bildstyrda interventioner inom endovaskulära behandlingar. Bolaget säljer sina produkter till den medicintekniska industrin, samt till sjukhus och via strategiska samarbeten.
Tekniken speglar ett verkligt scenario
Mer specifikt har bolaget nischat sig genom utveckling av simuleringslösningar för bildstyrd intervention – Image-Guided Interventional Therapies, IGIT – minimalinvasiva ingrepp för hjärt-och kärlsjukdomar.
IGIT är ett mer effektivt och säkert behandlingsalternativ till traditionell kirurgi och med hjälp av Mentice simuleringssystem kan kirurger träna på ingreppen i en säker, realistisk och patientspecifik miljö innan de genomförs i verkligheten.
Tekniken replikerar verkligheten både visuellt och anatomiskt, inklusive de kliniska instrumenten. Den återger även en verklighetstrogen haptisk (känselbaserad) upplevelse samt simuleringen av hur den kirurgiska proceduren utförs i en verklig situation.
Med denna holistiska syn på hela proceduren får kirurgen därmed en levande och replikerad verklighet att öva i. Se en nyproducerad film om bolagets verksamhet och produkter här.
Ny strategisk inriktning och finansiella mål
I mars kommunicerade Mentice en uppdaterad affärsstrategi med det övergripande syftet att komma närmare den kliniska verksamheten, vilket bland annat omfattar fortsatta investeringar i FoU. Därutöver avser man att vidareutveckla OEM-kanaler (Original Equipment Manufacturer), fortsätta etablera samarbeten inom medicinteknikindustrin samt etablera relationer med leverantörer till Catheterization Laboraties (Cath Lab), där IGIT-ingreppen utförs.
För att stödja den strategiska inriktningen har Mentice även uppdaterat sina finansiella mål, samtidigt som man understryker att siktet är inställt på fortsätt tillväxt och en succesivt förbättrad lönsamhet. Målet är att nå en 20 – 30 procent årlig tillväxt för nettoomsättningen, samt en EBITDA-marginal på 20 procent på medellång sikt (tre år) samt ett långsiktigt mål om att uppnå 30 procent för EBITDA.
Konsekvent uppåtgående tillväxttrend
Apropå tillväxttrenden så har den varit stigande under de senaste åren. Blickar vi bakåt till bolagets Q4-rapport 2023 så uppgick orderingången till 304,2 Mkr under året, motsvarande en ökning med 20,6 procent jämfört med föregående år. Motsvarande siffror under 2021 och 2017 var 200 Mkr respektive 100 Mkr.
När man läser bolagets senaste delårsrapport, för perioden april–juni 2024, framgår det att såväl omsättningen som vinsten ökade under kvartalet. Omsättningen steg 36,5 procent till 101 miljoner kronor (74) medan den organiska försäljningstillväxten uppgick till 34 procent.
Högsta omsättningen i bolagets historia
Det är första gången någonsin som Mentice har omsatt över 100 miljoner kronor under ett kvartal, vilket får ses som ett framstegskvitto för Göran Malmberg, som efter 16 år som vd snart lämnar över stafettpinnen för att övergå till en roll som senior rådgivare till bolaget.
Göran Malmberg kommenterar resultatet i delårsrapporten:
Resultatet under andra kvartalet visar återigen variationen i verksamheten där intäkterna för kvartalet var 36 procent högre än förra året. Till det kommer att det andra kvartalet 2023 var ovanligt starkt och vårt dittills starkaste andra kvartal.
Bolaget ser nu ett fortsatt starkt år för sin medicintekniska industriverksamhet samtidigt som man fokuserar på att skapa en positiv utveckling för sjukhusverksamheten. Americas-regionen fortsätter att vara den främsta drivkraften för tillväxt medan både APAC (Asien och asiatiska stillahavsområdet) och EMEA-regionerna (Europa, Mellanöstern och Afrika) kommer att fortsätta vara betydande delar i bolagets utveckling, konstaterar Malmberg i rapporten.
Innehållet i BioStocks nyheter och analyser är oberoende men BioStocks verksamhet är i viss mån finansierad av bolag i branschen. Detta inlägg avser ett bolag som BioStock erhållit finansiering från.