
BiBB skriver LOI för lansering i USA
BiBBInstruments har tecknat en avsiktsförklaring (LOI) med TaeWoong Medical USA för att lansera biopsiinstrumentet EndoDrill GI på den amerikanska marknaden. De båda parterna inledde samarbetet under helgen, och produkten visas nu gemensamt upp under Digestive Disease Week (DDW) i San Diego, världens största kongress inom gastroenterologi.
Avsiktsförklaringen beskriver hur ramarna för samarbetet ska se ut och är ett första steg på resan mot att få till ett slutligt distributionsavtal. EndoDrill GI, som är marknadsgodkänt i både USA och Europa, är designat för tidig upptäckt och diagnos av gastrointestinala cancerformer som pankreas-, magsäck- och matstrupscancer. Instrumentet utmärker sig genom sin precision och förmåga att ta högkvalitativa vävnadsprover, vilket kan förbättra diagnostiken för patienter.
BiBBInstruments första försäljning i USA skedde redan i januari till UC Davis Health, ett av landets ledande universitetssjukhus. Nu planerar bolaget tillsammans med TaeWoong Medical USA en riktad lansering på utvalda sjukhus under hösten 2025, med en bredare nationell utrullning under 2026.
– Denna LOI markerar ett spännande och viktigt steg för BiBB. Efter vår första försäljning i USA tidigare i år är vi nu i position att accelerera vår kommersiella resa på världens största sjukvårdsmarknad, kommenterar BiBBInstruments vd Fredrik Lindblad. TaeWoong Medical USA är en snabbväxande distributör med en innovativ portfölj av terapeutiska endoskopiska ultraljudsprodukter, såsom stentar och RFA-utrustning, och ser EndoDrill som ett naturligt komplement inom diagnostisk biopsi. Det gör dem till en idealisk partner.
Innehållet i BioStocks nyheter och analyser är oberoende men BioStocks verksamhet är i viss mån finansierad av bolag i branschen. Detta inlägg avser ett bolag som BioStock erhållit finansiering från.