Home Nyhetssvepet Nyhetssvepet tisdag 8 april

Nyhetssvepet tisdag 8 april

Nyhetssvepet fredag 25 april

Nyhetssvepet tisdag 8 april

8 april, 2025

YouTube video

Följer du vårt Nyhetsbrev? Anmäl dig här!

De senaste nyheterna

Hamlet BioPharma informerar om studieresultat gällande Alpha1H. Läs mer. Bolaget informerar även om patentgodkännande. Läs mer.

Xspray Pharma lämnar in uppdaterad FDA-ansökan. Läs mer.

BibbInstruments erhåller besked om ytterligare patentgodkännande för EndoDrill i Kina. Läs mer.

Kancera rapporterar sista patientbesöket i KANDOVA-studien. Läs mer.

Idag inleds teckningsperioden i Sprint Biosciences företrädesemission. Läs mer.

Inhalation Sciences avser att genomföra en företrädesemission av units om cirka 15,2 Mkr. Läs mer.

NextCell Pharma publicerar preliminära 1-årsresultat från den äldre åldersgruppen (12-21 år) i den pågående kliniska studien ProTrans-Young. Läs mer.

Redsense Medical uppdaterar gällande de amerikanska tullarnas effekt på bolagets verksamhet. Läs mer.

Nanexa meddelar att initiala observationer i fas I-studien visar att 30 mg dosen av NEX-22 har tolererats väl av patienter med typ 2-diabetes som inte tidigare fått GLP-1 behandling. Läs mer.

Micropos Medical mottar ny order. Läs mer.

Ny vetenskaplig artikel visar goda läkningsresultat för Cinclus Pharmas läkemedelskandidat linaprazan glurate för behandling av eGERD. Läs mer.

Asker Healthcare informerar om utnyttjande av övertilldelningsoptionen i Asker och avslutande av stabiliseringsperioden i förtid. Läs mer.

ADDvise offentliggör preliminärt utfall i företrädesemissionen. Läs mer.

Elypta stärker sitt kommersiella fokus genom ny styrelsemedlem. Läs mer.

Paxman offentliggör erbjudandehandling och informationsdokument med anledning av det rekommenderade uppköpserbjudandet till aktieägarna i Dignitana. Läs mer.

Level Bio ger marknadsuppdatering rörande att amerikanska tullar inte orsakar någon direkt effekt på bolaget. Läs mer.

Lumito lanserar ny programvara för bildanalys och visualisering i samarbete med Katana Labs. Läs mer.

Lipum har beslutat att senarelägga årsstämma för räkenskapsåret 2024 till den 16 juni 2025. Läs mer.

Q-linea meddelar ändrat datum för kvartalsrapport. Läs mer.

Insiderhandel och transaktioner

Embla Medical  Genmab  Gentian Diagnostics  Oriola  Oriola (2)

Inbjudningar och presentationer

AlzeCure Pharma  AstraZeneca  BioArctic

Kallelser

Boule Diagnostics  Infant Bacterial Therapeutics  Nosa Plugs   Ortivus  Redsense Medical  Virogates  Vivesto

Rapporter

Active Biotech  ADDvise Group  Elicera Therapeutics  Ortivus  Vivesto

Det senaste från BioStock

» Ny teknik ska ta GSK rakt in i hjärnan
» Odinwell bygger vidare mot partnerskap
» Nordic Capital backar från uppköp
» Trump bromsar finansiering av viktläkemedel
» Tullarna sätter press på sjukvården

Prenumerera på BioStocks nyhetsbrev

Dela gärna!