
Nyhetssvepet onsdag 2 april

Följer du vårt Nyhetsbrev? Anmäl dig här!
De senaste nyheterna
Gubra meddelar positiva interimsresultat från fas I-studien med GUBamy. Läs mer. Bolaget informerar även om lyckat slutförande av licensavtal. Läs mer.
BioArctics partner Eisai informerar om att EU-kommissionen har beslutat att hänskjuta beslutet om marknadsgodkännande av lecanemab till omprövningskommittén. Läs mer.
AcouSort meddelar att globalt läkemedelsbolag förlänger leasingavtal för AcouWash med ytterligare sex månader. Läs mer.
Styrelsen för Alzinova beslutar om en företrädesemission av aktier om cirka 35,7 Mkr. Läs mer.
Teckningsperioden i Odinwells företrädesemission av units har inletts. Läs mer.
Dicot Pharmas TO 6 tecknades till 96 procent och tillför bolaget 43,8 Mkr. Läs mer.
Invent Medic genomför riktad nyemission om cirka 3,6 Mkr. Läs mer.
AddLife förvärvar Edge Medical. Läs mer.
Navamedic välkomnar CHMP:s positiva utlåtande om Mysimbas kardiovaskulära säkerhet. Läs mer.
AcuCort får ny order på Zeqmelit och expanderar till Danmark. Läs mer.
Cantargia utser Morten Lind Jensen till Chief Medical Officer. Läs mer.
ExpreS2ion Biotech ger en uppdatering om sin utvecklingsportfölj. Läs mer.
PExa tillkännager att Århus Universitet och professor Torben Sigsgaard vid Department of Public Health har beslutat att uppgradera sitt befintliga PExA 2.0-instrument till den senaste versionen, PExA 2.1. Läs mer.
BONESUPPORT har skickat in ansökan om marknadsgodkännande för bolagets antibiotikafrisättande bengraftsubstitut CERAMENT V till FDA för indikationen beninfektion. Läs mer.
QUIA Pharma klargör angående de pågående diskussionerna med NZ. Läs mer.
Alligator Bioscience fastställer avstämningsdag för sammanläggning av stamaktier och påminner om omräkning av teckningsoptioner. Läs mer.
Styrelsen i Diamyd Medical har beslutat om mindre justering av antalet units i den kommande företrädesemissionen. Läs mer.
Scandinavian ChemoTech inleder 2025 med en orderingång på över 230 000 USD under första kvartalet. Läs mer.
Medicover expanderar verksamheten inom laboratorie-diagnostik i centrala och östra Europa. Läs mer.
Medimi har ingått avtal avseende ett omvänt förvärv av Userdesk. Läs mer.
BioPorto informerar om uppdaterade biografier för styrelsekandidater inför den kommande årsstämman. Läs mer.
Oriola har slutfört försäljningen av Svensk dos till Apotekstjänst Sverige. Läs mer.
Insiderhandel och transaktioner
AstraZeneca Genmab Pharma Equity Group PharmaLundensis PharmaLundensis (2)
Inbjudningar och presentationer
AlzeCure Pharma BioInvent International Modus Therapeutics Oculis
Kallelser
CellaVision Invent Medic Mendus
Rapporter
Det senaste från BioStock
» Gubra presenterar positiva resultat för GUBamy
» Aptahem reports growing buzz around Apta-1
» FDA häver kliniskt stopp för Oncopeptides OPD5
» PHI’s acting CEO: ”We aim to drive innovation that accelerates breakthroughs in regenerative medicine”
» Odinwells vd om emission och utveckling