Home Nyheter BioStock Investor Pitch: AcuCort

BioStock Investor Pitch: AcuCort

BioStock Investor Pitch: AcuCort

BioStock Investor Pitch: AcuCort

13 januari, 2025

Lundabaserade AcuCort håller på att lansera Zeqmelit i Norden. Förhandlingar med potentiella partners för övriga europeiska marknader pågår dessutom samtidigt som man förbereder en marknadsansökan i USA. Nu är bolaget aktuellt med en företrädesemission där man siktar på att ta in initialt cirka 47,7 miljoner kronor för att finansiera marknadsetableringen.

Se AcuCorts vd Jonas Jönmark presentera bolaget här nedan.

YouTube video

BioStock är en nyhetstjänst och tillhandahåller inte investeringsrådgivning, förmedlar inga investeringsorder och tar inget ansvar för agerande och/eller eventuell förlust eller skada av något slag som grundar sig på användandet av innehåll som publicerats på BioStock.se. Varje investeringsbeslut fattas istället självständigt av den enskilde investeraren. Innehållet i BioStocks nyheter och analyser är oberoende men då BioStocks verksamhet delvis är finansierad av bolag i branschen kan BioStocks webbplats innehålla nyheter om bolag som BioStock erhållit finansiering från.

Detta material har upprättats i marknadsföringssyfte och är inte och ska inte anses utgöra ett prospekt enligt gällande lagar och regler. De fullständiga villkoren för företrädesemissionen och mer information om bolaget har redovisats i ett memorandum som offentliggjorts och publicerats på nämnda bolags hemsida.

Prenumerera på BioStocks nyhetsbrev

Dela gärna!