
Nyhetssvepet fredag 4 september
De senaste artiklarna från BioStock
» Otillräckliga behandlingar för myastenia gravis begränsar patienternas liv
» Cyxone ser fram emot en händelserik höst
» CombiGene ökar farten i epilepsiprojekt
» Fluicell ska tillgodose behovet av nya experimentella modeller
» Biostock studio: CLS om Q2 och satsningen i Asia-Pacific
» Neuralink: the brain’s new sidekick
Läs BioStocks senaste nyhetsbrev för vecka 35 här.
Följ BioStock Live med Curasight, Toleranzia, LifeClean och GPX Medical tisdag 8 september med start kl 13. Se eventet här.
Nyheter inkomna idag:
Ziccum lämnar in patentansökningar avseende förbättrad funktion av LaminarPace systemet för kommersiell vaccinproduktion. Läs mer.
Alligator Bioscience presenterar positiva biomarkördata från klinisk fas I-studie som bekräftar läkemedelskandidaten mitazalimabs verkningsmekanism. Resultaten ska presenteras på den vetenskapliga konferensen The Essential Protein Engineering Summit som hålls virtuellt 31 augusti-4 september. Läs mer.
Toleranzia meddelar viktiga förbättringar i tillverkningen av TOL2, bolagets läkemedelskandidat för behandling av myastenia gravis. Läs mer.
Q-linea meddelar att ett ASTar® instrument för beta-testning nu används på Akademiska Sjukhuset i Uppsala och att sjukhuset kommer att delta i bolagets europeiska registreringsgrundande kliniska studie. Läs mer.
Oncopeptides har slutfört den utökade rekryteringen till pivotala fas 3-studien OCEAN på 495 patienter med relapserande refraktärt multipelt myelom. Läs mer.
BrainStim Centers beställer ett andra Nexstim NBT-system med SmartFocus TMS. Läs mer.
Herantis Pharma utnämner Julie Silber and Gabriela Urquilla till nytt Investor Relations Team. Läs mer.
Novozymes meddelar transaktioner av personer i ledningen. Läs mer.
Observe Medical meddelade en aktiekapitalökning efter inlösen av personaloptioner. Läs mer.
Rapporter
DexTech Medical Sectra
Acarix meddelade även att det tyska hälsovårdsministeriet har tillkännagivit att fonokardiografi för att utesluta kranskärlssjukdom har potential för allmän användning i Tyskland. Läs mer. Bolaget har även upprättat ett tilläggsprospekt avseende inbjudan till teckning av aktier i beslutad företrädesemission. Läs mer.
FluoGuide tillkännager godkännande från den danska läkemedelsmyndigheten för att påbörja klinisk fas I / II-studie med FG001 för att vägleda kirurgi av höggradigt gliom inklusive glioblastom. Läs mer.
Onxeo meddelade att de har fått ett nytt patentförstärkande skydd av United States Patent and Trademark Office för AsiDNA. Läs mer.
Klinisk studie med Peptonic Medicals VagiVital visar på signifikant symptomlindring hos kvinnor som genomgår cancerbehandling och lider av vaginal atrofi. Läs mer.
ScandiDos kallade till årsstämma. Läs mer.
ADDvise Group meddelade att de har förvärvat egna obligationer. Läs mer.
Ambu meddelade kapitalökning i samband med utnyttjande av teckningsoptioner. Läs mer.
Analysguiden höjde riktkursen för ExpreS2ion BioTech till 24 kr per aktie. Läs mer.